See English Version

معرفی کنفرانس

 

با یاری پروردگار، سومین کنفرانس ملی مدیریت سبز پسماند توسط دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه محقق اردبیلی با هدف گسترش دانش در زمینه مدیریت سبز پسماند از طریق ایجاد بستری مناسب برای تبادل نظر علمی و تخصصی و ارائه آخرین یافته­‌های تحقیقاتی، برگزار می­‌گردد.

پسماند به مجموعه مواد ناشي از فعاليت‌هاي انسان و حيوان که به  صورت ناخواسته و يا غير قابل استفاده دور ريخته مي‌شود اطلاق مي‌شود.

مدیریت پسماند مجموعه فعالیت‌ها و اقدام‌های لازم برای مدیریت زباله از زمان تولید تا دفع نهایی آن است. این  فعالیت‌ها شامل جمع‌آوری،انتقال و دفع زباله و نظارت بر اجرای قوانین مربوط به مدیریت پسماند است.

نگرانی‌­های روزافزون در زمینه تغییرات آب و هوایی، انتشار گازهای گلخانه‌­ای، تخریب جنگل‌­ها و منابع طبیعی، افزایش روزافزون حجم پسماند در نتیجه گسترش صنایع و افزایش دامنه آلودگی­‌های زیست محیطی، ضرورت به کارگیری راهکارهای دوستدار محیط­ زیست را دو چندان ساخته ­است.

یکی از راهکارهای دوستدار محیط­ زیست، مدیریت سبز پسماند است. مدیریت سبز، مدیریتی است که اندوخته‌­های علمی را با مهارت‌های تجربی می‌­آمیزد و در جهت تغییرالگوی مصرف، مصرف بهینه منابع و کاهش ضایعات، تولید محصولات سالم، پاک و باکیفیت و در نهایت بهبود محیط ­زیست می‌­کوشد و در واقع  همگرایی بیشتر مسئولیت‌های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی در راستای رسیدن به  توسعه پایدار است.

شاخص‌هاي ششگانه مديريت سبز شامل  )انرژي، آب، پسماند، خودرو، ساختمان و تجهيزات و آموزش( می­‌باشد.

در دنیای امروز که لازمه آن پیشرفت صنایع و فناوری است، مصرف گرایی جوامع و ایجاد حجم زیادی از پسماند غیر قابل اجتناب است اما می‌توان با بهره‌گیری از راهکارهای سبز در مدیریت پسماند، آثار زیست محیطی آن را کاهش داد و حتی با بهره‌گیری صحیح از پسماند در راستای حفظ محیط زیست گام برداشت و آثار مخرب آن را به منفعت مبدل کرد .

بدینوسیله از کلیه پژوهشگران، متخصصین، صاحب­نظران و علاقه­‌مندان دعوت می‌­شود، مقالات ارزشمند خود را در زمینه‌­ی محورهای همایش ارسال نمایند.